Než si pořídíte větší plemeno, kam jistě retrívři patří, tak byste se měli seznámit s nemocí zvanou dysplazie kyčelního a loketního kloubu. Je to onemocnění, které retrívry velmi často postihuje.
Displazii kyčelního kloubu můžeme definovat jako abnormální utváření kyčelní jamky a hlavice stehenní kosti u geneticky presdisponovaných jedinců, které se projevuje jeho instabilitou a následným vývojem patologických změn na všech strukturách kloubu. Stejně často postihuje samice i samce.
Citace: MVDr. Milan Snášil, Csc.
Je důležité si uvědomit, že toto onemocnění není zapříčiněno pouze genetikou, ale také výživou psa a pohybem. Ty poslední dvě věci jako chovatel můžete dost významně ovlivnit. Kostra psa se utváří do roka a půl. Do tohoto věku je nutné dbát zvýšené pozornosti na vyváženou stravu, kterou štěněti předkládáme. Také doporučuji podávat štěněti kloubní výživu, která preventivně působí na vývoj kloubu.
Chov retrívrů s PP:
Kontrolovaný chov retrívrů připouští maximálně 2 stupeň displazie na kyčelním kloubu (Jedinci se stupněm 3 až 4 nejsou do chovu připuštěni). V tuto chvíli ještě není v ČR povinné provádět oficiální RTG i loketních kloubů, což já osobně považuji za chybu, která čistí řady úspěšného chovu. Proto si dávejte pozor při výběru štěněte a vybírejte raději tam, kde znáte výsledky RTG posouzení obou rodičů, jak z kyčelních, tak z loketních kloubů. Později Vám to může ušetřit spoustu starostí.
Více o DKK a DLK si přečtěte zde: